Závodní víkend ve znamení OpenTour Trutnov a XRAY Challenge Praha

05.03.2012 10:44

V Trutnovské hale se jel v sobotu 3.3.2012 další závod se seriálu OPEN Tour Trutnov. Zimní halová sezóna pomalu ale jistě končí, za chvílí se přesuneme na venkovní dráhy, a proto jsem si tuto možnost nemohl nechat ujít. Ne že by to venku nebylo super, ale hala mne tak nějak baví trochu víc.
Navíc se nezadržitelně blíží vrchol zimní sezony v podobě MČR a tak spousta jezdců, piluje formu na tento vrcholní závod. Do Trutnova jsem přijel již v pátek večer, aby bylo více času na přípravu k závodu, jelikož v týdnu ho moc nemám. Již před závodem bylo avizováno, že bude použit zcela nový koberec, který nebude pouštět chlupy. Ti co do Trutnova chodí, jistě vědí, o čem mluvím. Vyčistit auto po jízdě na starém koberci byl někdy oříšek a navíc to pěkně ničilo hlavně ložiska. Nový koberec byl supr. Žádné chlupy, ze začátku trochu více prachu, ale to se postupem času zlepšilo natolik, že po skončení jízdy bylo auto naprosto čisté a hlavně bez chlupů. Jediná zásadní změna způsobená novým kobercem bylo to, že dráha byla na délku o cca 2-3 metry kratší. Trochu škoda, když trutnovská hala nabízí dostatek prostoru pro postavení velké dráhy. Druhá věc na kterou jsme si museli hlavně ze začátku dávat pozor byly lepicí pásky, kterými byl koberec slepen. Nový má mnohem užší rozměr a tedy spojů bylo mnohem více a dost často jako naschvál se nacházeli ve stopě, což občas způsobilo, že auto se chovalo nepředvídatelně po najetí na pásku. V každém případě ale nic nezpůsobilo žádné větší nepříjemnosti a závod proběhl ve standardní režii a pod dohledem všech jízd. Jízdy jsou kontrolovány a trestu STOP- &-GO neuniklo více závodníků. Dokonce i zkušený Michal Blahovský si za nesportovní jízdu tento trest vyzkoušel. Všechny jízdy, jako již tradičně 4 kvalifikace a 3 finálovky,  jinak z mého pohledu proběhli naprosto v klidu a o souboje na trati nebyla nouze. V nejobsazenější kategorii OPEN si pódiové umístění rozdělili favorité sobotního závodu
1. Jarda Kopecký
2. Michal Blahovský
3. Víťa Hola

Podrobné výsledky budou k dispozici na stránkách RCA Trutnov.

 

Další možnost si jet porovnat své schopnosti se naskytla hned v neděli a to v Praze ve velké a moderní hale na Třebešíně v rámci seriálu XRAY Challenge. Využil jsem tedy i tuto možnost a v neděli krátce po osmé hodině jsem vybalil vše potřebné a připravil auto na tento závod. Dráha byla tentokrát posunuta o cca 2-3 metry více do prava, z pohledu tribuny, což byla z mého pohledu dobrá volba. Vzniklo tak více místa na tribuně, pro místa pilotů, tak aby se nemuseli mačkat vedle sebe. Na tribuně je v místě kde se to moc nehodí betonový nosník a posunutím celé dráhy hodně pomohlo ve výběru místa na tribuně pro piloty. Koberec byl opět položen stejně jako v předchozích závodech obráceně a tak nebyl problém s gripem. Celkem byla jedna skupiny OPEN a Modified a čtyři skupiny STOCK. Hlavně ve Stocku to bylo hodně vyrovnané a dostat se do nejlepší desítky opravdu hodně těžké. Na tomto závodě se to nepodařilo např. Z. Fišerovi, který jinak vždy dosahuje výborného umístění, a jeho jezdecké zkušenosti jsou také velice dobré.  Velkým překvapením bylo postavení na start do finálových jízd. Prvních 5 pozic rozhodl pouze nájezd, protože všech pět prvních měli stejný součet bodů po kvalifikacích. Kvalifikace i samotné finálové jízdy proběhli bez problému a bufet také opět bez chyb. Velkou smůlu měl mladý Honza Hrdlička, který se premiérově postavil na polposition a i po odjetí prvních dvou jízd měl šanci na celkové vítězství. Bohužel před startem poslední finálové jízdy ho zradila technika, a i když všichni finalisté čekali na to, aby svůj model opravil, nakonec se to nepodařilo. Celkově skončil tedy na druhém místě, co je také velice dobré umístění. Snad mu to vyjde příště.
Závěrem k tomuto víkendu? I když venku bylo moc příjemné počasí, myslím že není čeho litovat, že jsem byl v podstatě celý víkend zavřený v halách. Oba závody byly super a již nyní se těším na další. Jediný drobný šrám, který částečně ovlivnil oba závody, je menší účast jezdců. Již to není to, co to bývalo ale snad se to zase zlepší.