Mistrovství České republiky Electric Track 2012 v Holešově - Kategorie Open

06.04.2012 20:05
Napsal Zdenda Beneš   
Čtvrtek, 05 Duben 2012 22:03

Kategorie Open

Do nejprestižnější kategorie mistrovství republiky v Holešově se přihlásilo 39 závodníků, kteří se v sobotu kvalifikovali do finálových skupin A až D. Nejvyšším cílem závodníků byla samozřejmě prestižní finálová desítka a zisk TQ. První startovní pozici po velmi těsném souboji získal Petr Grof před Jardou Kopeckým. Třetí se na start trochu překvapivě postavil Jirka Vyšín, jemuž skvěle vyšly kvalifikační jízdy. Dalšími účastníky finále A byli Michal Blahovský, Kuba Šimurda, Víťa Hola, Michla Abrahámek, Honza Havlíček, Ludvík Kurečka a Martin Ševčík.

120405_mcr_04

Finále se po jedné tréninkové jízdě rozjelo v neděli kolem desáté hodiny a napínavé souboje se odehrávaly ve všech finálových skupinách. Pohár za vítězství ve finále D nakonec získal Matěj Matlák, finále C se pak stalo kořistí Honzy Domanského. Závodníci, kteří se kvalifikovali na místech 11 až 20, patřili do finálové skupiny B, což byl pro mnohé velký cíl, pro některé možná zklamání. Vesměs to ale již byli zkušení a hlavně velmi rychlí závodníci. Z prvního místa do finále startoval David Čermák, ale bohužel doplatil na neohleduplnou jízdu soupeřů, za kterou si někteří vysloužili i trest Stop&Go. David vyhrál aspoň poslední jízdu a skončil tak na třetím místě v Béčku. Druhý byl Radovan Bryx, jež měl naopak štěstí a ve finále byl i hodně rychlý. Vítězem finále B a tím pádem pohár z mistrovství si odvezl Rado Ďurana, jež dojel dvakrát druhý.

120405_mcr_05

Nejnapínavější pak byly určitě finálové jízdy Áčka, tedy desítky nejlepších letošního šampionátu. Již v ranním tréninku naznačil Jarda Kopecký, že bude velmi zdatným soupeřem Petra Grofa a to se také potvrdilo v první jízdě. Jarda byl rychlejší a po krásném předjížděcím manévru ovládl první finále. Za Petrem se pak vytvořil vláček závodníků, kteří jezdili za sebou ve velmi malých rozestupech. V tu chvíli byl titulu blíže Jarda, nicméně Petr měl stále výhodu první startovní pozice a navíc dokázal jet dobře defenzivní stopu, takže předjet Grofíka bylo dost složité. Tedy aspoň čistým způsobem! A jak můžete vidět i na videu z finálových jízd, kluci na prvních pozicích jezdili až neskutečně čistě a přitom v těsných rozestupech. Radost takovou jízdu sledovat. Ve druhé finálové jízdě už byl Petr rychlejší než v té první, takže se souboj o vítězství smrskl jen na dvojici Petr – Jarda. Jarda opět v závěru hodně tlačil, ale Petr zužitkoval více závodních zkušeností a závěr jízdy si pohlídal. O titulu se tak rozhodovalo v úplně poslední jízdě mistrovství a teď už se dá říci, že až do poslední zatáčky šampionátu to bylo hodně napínavé! Petr s Jardou opět poodjeli startovnímu poli a v těsném závěsu dojeli spolu až do cíle. Musím zde vyzdvihnout opravdu fair play jízdu ze strany Jardy, který byl možná o maličký kousek rychlejší, ale nikdy nešel do tak velkého rizika, kdy by riskoval kontakt s Petrem. Petr Grof se tak stal poprvé ve své bohaté kariéře, kdy vyhrál nespočet větších i menších závodů, mistrem České republiky pro rok 2012. Vicemistrem je tedy Jarda Kopecký a jak jsem zmínil v průběhu popisu finálových jízd, zaslouží si také velkou pochvalu! Hodně prestižní stupně vítězů doplnil velký talent a zároveň juniorský mistr republiky Kuba Šimurda.

Žákovským mistrem republiky se stal Filip Rajdus před novým talentem Ondrou Hrbáčkem a Kubou Zapletalem. Ve věkové kategorii 40+ zvítězil Petr Novotný před Mírou Červem a Ivošem Gombíkem.

120405_mcr_04b

Konečné pořadí MČR ET 2012 hala - Open

1. Petr Grof – Team Airspeed – 2 body
2. Jarda Kopecký – RC Blansko – 3 body
3. Jakub Šimurda – RC Blansko – 6 bodů
4. Jirka Vyšín – Lestr Models – 7 bodů
5. Víťa Hola – RC Třebíč – 10 bodů
6. Michal Abrahámek – RC Blansko – 11 bodů
7. Ludvík Kurečka – MK Svitavy – 14 bodů
8. Honza Havlíček – Team Airspeed – 15 bodů
9. Martin Ševčík – RCA Trutnov – 16 bodů
10. Michal Blahovský – RCA Trutnov – 20 bodů

Celkové výsledky kategorie zde.