4. XRAY CHALLENGE MORAVA 2011/12 - sobota 10.12.2011

11.12.2011 20:26

Na sobotu 10.12.2011 byl připraven poslední letošní závod seriálu XRAY Challenge Morava. Vzhledem k tomu, že v českých krajích se od 26.11.  žádný závod nejede a nejbližší možnost bude až 17. prosince, byla to možnost si zajezdit právě v Holešově. Bylo vidět, že českých jezdců bylo přihlášených více, a i když je dojezdová vzdálenost z Prahy dost velká, neodradilo nás to a využili jsme možnost účasti v závodu. K hale jsme přijeli lehce po půl osmé a po vynošení potřebných věcí k dráze, bylo vše připraveno na dnešní den. Mezi registrovanými byli z Čech např. Josef Dušánek, Standa a Jakub Mrázkovi, Jirka Vyšín, Jirka Kolman, Rado Ďurana a Martin i Roman Kořínkovi.

Ranní trénink probíhal řízený časomírou po pěti minutách a vše naprosto bez problémů až do deváté hodiny, kdy byla dráha uzavřena a začala rozprava k závodu. Přiznám se, že tento způsob organizace ranního trénování my vyhovovala a mohlo by se to aplikovat i v české části tohoto seriálu. Samozřejmě, že v české části je trénování také kontrolováno organizátorem, ale občas jsou některé intervaly zbytečně dlouhé. Nevím však, jestli by to v Praze fungovalo. Z průběhu ranního tréninku bylo vidět, že všichni piloti jsou naprosto disciplinovaní a respektují stanovené pravidla. Když jejich trénink skončí, uvolní místo pro dalších max. 10 jezdců. To v Praze moc nefunguje a objevují se případy, kdy jezdec po ohlášení konce trénovaní jeho skupiny, zůstává na tribuně a jezdí dál, nebo jich na tribunu přijde více, než je pořadatelem stanoveno. Proto to musí být většinou řízeno přímo Martinem Kořínkem, který musí několikrát jezdce žádat o dodržování pravidel tréninku a zbytečně vznikají prodlevy. V tomto ohledu to v Holešově velké plus.


Dráha byla na můj vkus postavena hodně klikatá, a tak bylo důležité nedělat moc chyb a snažit se držet v ideální stopě. Každé drobné zaváhání stálo desetinky a postupnou ztrátu šance na dobré umístění. Konkurence byla velká a silná. Na Moravě je spousta dobrých a kvalitních jezdců a v žádném případě je nikdo nemůže podceňovat. Pro mne to byla výzva, porovnat si zkušenosti s jezdci, se kterými se na závodech přímo tak často nepotkávám. Celý den, všechny jízdy ve všech skupinách probíhal dohled nad čistotou jízdy a případné prohřešky se trestali napomenutím i STOP & GO. Podrobné výsledky jsou k dispozici na myrcm. Zde je pouze přehled prvních tří z každé kategorie.
STOCK:
1. Jakub Mrázek
2. Martin Kořínek
3. Rado Ďurana
MODIFIED + OPEN:
1. Vévoda Libor
2. Šimurda Kuba
3. Abrahamek Michal
HOBBY:
1. Štalmach Roman
2. Macháček Petr
3. Beníček Martin
GT:
1. Vykutil Bronislav
2. Dolanský Miroslav
3. Rovný Petr
FORMULE 1:
1. Žvák Alexandr
2. Peška Milan
3. Křížek Miroslav

Celý den byl naprosto perfektní. Bufet zajištěn, pro ty co občas něco zničili, byli dostupné náhradní díly, panovala dobrá nálada a můžu všem tyto závody jenom doporučit.
Myšlenka na závěr:
Kdyby se podařilo docílit disciplíny jezdců i na ostatních závodech, jakou jsem viděl v Holešově, bylo by to super. To je z mého pohledu druhé velké plus tohoto závodu. Jezdci jsou vůči sobě mnohem ohleduplnější a v případě že jiného jezdce poškodí, vždy čekají, pouští před sebe a to i bez upozornění ze strany pořadatele. To se v Čechách moc často nevidí.